Z Kouřimi do Zásmuk

Z Kouřimi do Zásmuk je to sice jen 7 km, ale žádný strach, trasa je vhodná i pro děti. Pochodíte si především po Kouřimi, kde uvidíte například Lechův kámen, historické centrum Kouřimi, kostel Sv. Štěpána s pěknou zvonicí a hradbami. Můžete navštívit i městské muzeum a skanzen lidových staveb. Po cestě směrem na Toušice, kdejen terénní vlny připomínají bývalou tvrz, stojí za návštěvu barokní most přes říčku výrovku. Pokračujete po žluté turistické značce na Zásmuky. Zde se těšte na renesanční zámek s barokním pavilonem v zámeckém parku a raně barokní kostel Sv. Františka Serafínského z posledního desetiletí 17. století.

 

To je jen krátký výčet toho co můžete poznat. Pojďme na to:

Východiskem je náměstí v Kouřimi. Můžete přijet vlakem od Peček či dorazit autem nebo autobusem. Na náměstí stojí za zhlédnutí kostel Sv. Štěpána z druhé poloviny 13. století. Archeologové však v jeho zdech našli dokonce románské pozůstatky podstatně starší. V exteriéru je řada skvostných památek a dole potom krypta Sv. Kateřiny s pozoruhodnými gotickými nástěnnými kresbami. Kostel je však většinou zavřen, proto si případnou návštěvu ověřte předem.

V těsném sousedství je pozdně gotická zvonice z roku 1525, která v roce 1570 dostala renezanční převlek. Její zvláštností jsou obráceně zavěšené zvony - tedy srdcem vzhůru. Podívejte se na středověké opevnění s raně gotickou Pražskou bránou a můžete navštívit místní muzeum, kde mají zajímavé sbírky z archeologických nálezů, ale i předměty a dokumenty připomínající i doby další.

Skanzen lidových staveb – jeho historie sahá do roku 1972, kdy sem byly přeneseny první stavby z lokality, která měla být později zaplavena vodami přehrady Želivka. Konají se zde v průběhu celého roku akce připomínající naši historii. Stojí za pozornost se podívat do kalendáře akcí a nasměrovat vaše putování na některých z těchto dní.

Z Kouřimi půjdete po modré turistické značce proti proudu Kouřimky, která po chvíli změní jméno na Vavřinecký potok. To je pojmenování, které je známo především vodákům. Jednou za rok, zpravidla druhý říjnový víkend, se zde koná jedna z největších vodáckých akcí – Splutí Vavřineckého potoka.

Celou cestou vás vede Naučná stezka Zásmuky - Kouřim. Idylickou pěšinkou běžící občas listnatým lesem dojdete asi po třech kilometrech do Toušic. Obec tu je minimálně od 14. století, ale jen terénní vlny dnes připomínají, kde tehdy stávala tvrz Trmalů z Toušic. Nad vsí však uvidíme pozoruhodný barokní kamenný most. Jeho čtyři oblouky se klenou nad říčkou, která zde svižně běží po balvanovitých kaskádách. Právě zde je při vodáckém splutí největší podívaná, kamenná kaskáda odvážlivcům nedaruje nic zadarmo a nezkušené umí pěkně potrestat.

Podél toku říčky pokračujeme Vlčím dolem. Tam, kde ho cesta opouští, najdeme ještě jeden barokní mostek a v jeho blízkosti zbytky mlýna a hájovnu. Od modré značky se tu odpojuje žlutá, která nás dovede do Zásmuk. Do města, zvedajícího se do prudkého kopce, vstoupíme kolem bývalé zámecké bažantnice. Byla založena zřejmě v 17. století. Dnes ji zdobí starobylé buky a duby. Protéká ji potok Špandava, překlenutý dvěma kamennými mostky. K zajímavostem patří spojovací tunel vyhloubený pod Pražskou ulicí, která bažantnici protíná.

Zásmuky mají bohatou historii. První písemná zmínka je z roku 1285, ale lze s úspěchem předpokládat, že historie je ještě starší. Dnešní podobu zásmuckým památkami dali Šternberkové. Je to hlavně renezanční zámek, ke kterému připojili barokní a později klasicistní tón. Kolem roku 1700 vyrostl v zámecké zahradě barokní pavilón, zvnějšku zdobený štuky a malbami, uvnitř potom zřízený ve stylu grotty čili umělé krápníkové jeskyně. Pavilón však není v dobrém stavu.

O nic lépe ještě nedávno nevypadal ani zámek. Po roce 1948 ho totiž převzala armáda. V roce 1982 zde vypukl velký požár, kterému padlo za oběť jedno křídlo a věž. Po roce 1990 se vrátil zámek v restituci do rukou Šternberků, kteří mu vracejí původní krásu. Část je již hotova a v letních měsících je možný vstup i do vnitřních prostor zámku.

V dobrém stavu je farní kostel Nanebevzetí P. Marie na náměstí, v těsném sousedství zámku. Kdysi tu stával románský kostel, ale památkáři se domnívají, že jeho kořeny spadají ještě do předrománského období a přiřazují tedy Zásmuky k velmi starým osadám. V baroku k němu byl přistavěný další kostel. Do dneška se z něj dochovala jen hranolová věž a barokní sousoší v parčíku před hlavními dveřmi.

V roce 1898 byl kostel zbořen a na jeho místě postaven o pět let později kostel nový. Kostel byl vybudován v novorománském slohu. Hlavní oltář zdobí obraz Nanebevzetí Panny Marie od J. Mathausera. Tři zazděné náhrobky v podkruchtí připomínají dávné majitele Zásmuk - Říčanské.

Slavnou éru Šternberků připomíná ještě jedna památka, a to raně barokní klášter a kostel Sv. Františka Serafínsksého z posledního desetiletí 17. století. Stojí nad náměstím při kutnohorské silnici. Zajímavou památkou kostela je pozdně gotický náhrobek Jaroslava ze Šternberka, legendárního vítěze nad Tatary v roce 1241. V klášteře byl řád františkánů, ale ti ho museli v roce 1950 opustit a samotný klášter byl zrušen. V roce 1992 se řád vrátil, ale obnova kostela i kláštera jde velice pomalu.

Putování končí. Věříme, že se vám líbilo, a do Podlipanska se opět vrátíte!

 

 

 

 LOGO PODLIPANSKO

kancelář a korespondenční adresa:
MAS Podlipansko, o.p.s.
Chvalovická 1076
289 11 Pečky

Datová schránka ID: hiusthz

IČ: 27408507
č.účtu: 438868349/0800

duben 2024
Ne Po Út St Čt So
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Log in

create an account