Šimon Vorel, Biofarma Statky Medito: "Dobré hovězí bez lásky není."

Statek pana Vorla jsme našli bez ptaní. Vkusně opravená budova v centru Mlékovic nejde přehlédnout. Branka do dvora je otevřená, jak na venkově dosud bývá zvykem. Už tu je i usměvavý hospodář a se slovy: "Už jste viděla naše stáje?" mi s nadšením ukazuje statek a hlavně zvířata. A začíná vyprávět příběh biofarmy STATKY MEDITO s.r.o.

 simon vorel wide right

Odkud pocházíte a jak jste se dostal k farmářství?
Jsem městské dítě, které trávilo prázdniny na venkově, u hospodářských zvířat. Takové “léto s kovbojem." V rodině máme k živočišné výrobě lásku danou historicky, maminka pocházela z agrárnické rodiny z Vysočiny, strýc se za první republiky věnoval výkrmu hovězího skotu, přesto, když jsem se po základní škole rozhodl pro Střední zemědělskou technickou školu v Brandýse, naši nadšení nebyli. Následoval krátký pokus o studium na České zemědělské univerzitě v Suchdole, ale teorie bylo mnoho a praxe málo. Kývl jsem na místo technika ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi, ukončil studia a vrhl se do reálného života. Možná právě tato praxe mě naučila přemýšlet o kvalitě v živočišné výrobě, o původních českých plemenech apod. Pak následoval 10-letý skok do finančně zajímavějšího pojišťovnictví, ale mé srdce zůstalo u zvířat a já si díky tomu mohl v roce 2005 koupit vysněný statek v Mlékovicích. V roce 2008 přibyl ještě jeden v Doubravčanech.

Proč právě v Podlipansku?
Bydleli jsme v jihovýchodní části Prahy, já hledal statek do 50 kilometrů od Prahy a Mlékovice přesně tohle splňovaly. Rozhodli jsme se hospodařit v malém a začali jako praví sedláci. V červnu jsme dostali klíče, v říjnu jsme již měli zvířata ve stáji, my jsme ale bydleli až na Vánoce. Zemědělství nás baví, pojištovnictví postupně opouštíme.

Chováte zvířata, uživí vás?
Postupně jsme se začali soustředit na výrobu masa v bio kvalitě. Jdeme dvěma proudy. Chováme výnosná moderní masná plemena - ovce charollais a masný skot simentál. Také ale chceme zachovat původní česká plemena, a tak chováme genově původní skot Českou červinku, Přestické černostrakaté prase a Valašské ovce. Zvířata jsou po většinu roku na pastvě. I prasata a drůbež chováme s důrazem na pohodu zvířat. Víme, že pro chuť masa je spokojenost zvířat klíčová.

Proč se věnujete původním plemenům?
Farmáři v Česku chovají spoustu plemen z celé Evropy, ale na původní se zapomíná. V této oblasti jsem patriot. Máme totiž skvělá plemena a já jsem na naši produkci hrdý. Francouzi by nikdy nedovolili chovat cizí plemena a ne ta jejich, francouzská.

Jak se daří hospodářství a jak své produkty prodáváte?
Finalizace probíhá ve spolupráci s obchodními partnery. Prodáváme pod naší značkou STATKY MEDITO, s.r.o. na farmářských trzích v Praze, prostřednictvím internetového obchodu. Také dodáváme do několika pražských restaurací. Vyrábíme špičkové maso na evropské úrovni. Klademe důraz na kvalitu. Dokonce nestíháme uspokojovat všechnu poptávku, tak bych řekl, že se nám daří. V chovu máme ročně 50 prasat, 180ks hovězího skotu, kolem 50 kusů se ročně poráží. Dále chováme 60 kusů ovcí a koz a veškerou drůbež a králíky. O vejce je na farmářských trzích největší zájem.

Jak to všechno stihnete?
Manželka pracovala jako zdravotní sestra, teď mi dělá zázemí, pomáhá s administrativou. Nepostradatelným je spolehlivý správce statku pan Jiří Kořán, který se kromě běžného provozu specializuje na odbornou administrativu a vyřizování kontrol.

Děkujeme moc za váš čas a ať se vám daří.
Díky! Zvířata už čekají :)

 

 LOGO PODLIPANSKO

kancelář a korespondenční adresa:
MAS Podlipansko, o.p.s.
Chvalovická 1076
289 11 Pečky

Datová schránka ID: hiusthz

IČ: 27408507
č.účtu: 438868349/0800

listopad 2019
Ne Po Út St Čt So
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Log in

create an account