Loading…

Co právě proběhlo a co plánujeme?

aktuality z Podlipanska

Delegace z Litvy v Podlipanských školách

Ve středu 29. 3. 2017 proběhla studijní návštěva delegace pracovníků z litevského Ministerstva školství a vědy v MŠ a ZŠ Tatce a následně i v nymburské ZŠ Tyršova.


Se třemi zástupci litevského Ministerstva školství a vědy, obdoby našeho Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, a jejich dvoučlenným doprovodem v podobě řidiče a koordinátorky Ing. Heleny Barbořákové, jsme se sešli ve středu ráno před moderní budovou mateřské a základní školy v Tatcích.
Po rychlém seznámení a uvítání paní ředitelkou Mgr. Hanou Vlčkovou nás čekala nejprve prohlídka základní školy. Jedná se o takzvanou malotřídku, výuka dětí více ročníků tu probíhá pohromadě. Tatce disponují dvěma třídami pro žáky od 1. do 5. třídy, což u našich hostů vzbudilo veliký zájem. Zaznívaly otázky na organizaci výuky, nutnost přípravy pedagogů i možnosti, jak ve věkově heterogenních třídách udržet pořádek, zájem a pozornost žáků.
Pokračovali jsme do prostor mateřské školy, která se zde skládá z jedné rozlehlé třídy s kapacitou 28 dětí. V Tatcích pro nás přichystali svačinu, při které jsme měli možnost přihlížet výuce angličtiny druháků pod vedením Mgr. Šárky Čáslavové, což bylo příjemným zpestřením. Následovala prohlídka přírodní zahrady plné dřevěných prolézaček a atrakcí, kde nechybí ani truhlíky pro pěstování méně náročné zeleniny či bylinek. Jak nám sdělila vedoucí učitelka Mgr. Jana Zukerová, tato aktivita je u dětí obzvláště populární. Výsledky práce jsou vidět a k tomu jsou navíc i jedlé.
V Tatcích jsme si pochutnali na obědě, ač tradiční knedlíky zpočátku vzbuzovaly u hostů lehkou nedůvěru, a už byl čas na přesun do Nymburka. ZŠ Tyršova je druhá největší ze zdejších škol. Disponuje 28 učebnami a v tomto školním roce otevřela 24 tříd. Byli jsme uvítáni angličtináři Mgr. Evou Skořepovou a Mgr. Janem Jeřábkem, kteří nás provedli po specializovaných učebnách i venkovních prostorách školy. Na programu byla prohlídka učebny vaření, jazykové učebny, laboratoře pro výuku přírodních věd či auditoria.
U odpolední kávy byl ještě čas pro diskuzi a sdílení zkušeností nejen z oblasti organizace školství. Jako občerstvení tu na nás čekaly větrníky, takže naši hosté měli jedinečnou možnost nejen nasát atmosféru českého školství, ale i vyzkoušet typické pochutiny. Podle nadšených reakcí a zpětné vazby se to vydařilo.
Delegáti v "našich" školách načerpali inspiraci pro svou práci a krom množství fotografického materiálu si z České republiky odvezli i zajímavé zážitky. Nás na Podlipansku moc těší, že jsme mohli figurovat jako hostitelé. Těšíme se na další možnosti mezinárodní výměny zkušeností, tato akce rozhodně nebyla poslední. A samozřejmě děkujeme ředitelům i kantorům z Tatcí a Nymburka za vstřícnost a spolupráci.

 

 LOGO PODLIPANSKO

kancelář a korespondenční adresa:
MAS Podlipansko, o.p.s.
Chvalovická 1076
289 11 Pečky

Datová schránka ID: hiusthz

IČ: 27408507
č.účtu: 438868349/0800

prosinec 2023
Ne Po Út St Čt So
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Log in

create an account