Z Podlipanska do Afriky
V minulých měsících se v Podlipanském regionu podařilo nashromáždit přes 120 jízdních kol z druhé ruky. Pomůžou dětem v Africe k dostupnějšímu vzdělání.
V rámci spolupráce s českou obecně prospěšnou společností Kola pro Afriku a její stejnojmennou dobrovolnickou iniciativou se DSO Pečecký region pustilo do sběru jízdních kol. A nešlo přitom o kola ledajaká, ale upcyklovaná – původními majiteli už nevyužívaná, poskytnutá k opravě a znovuzprovoznění.
Společnost Kola pro Afriku se více než 5 let zabývá sběrem, tříděním a opravou kol na území ČR a jejich následným darováním vybraným školám v Gambii, které je distribuují dětem. Svozy se pořádají 2x ročně a už se díky nim podařilo obdarovat téměř 6 000 dětí.
A o co přesně na Podlipansku šlo? V průběhu minulých měsíců probíhal ve vybraných obcích po celé ČR sběr dobrovolně darovaných více či méně použitých, již nepotřebných jízdních kol přímo od občanů. V rámci DSO Pečecký region se nashromáždilo 120 kol, celkem pak obyvatelé Podlipanska darovali 125 kol. Jejich svoz byl zajištěn v polovině srpna z Milčic, Hořátve a Kostelní Lhoty. Dále kola putují k opravě, načež budou spolu s ostatními přepravena do Gambie.
V Gambii ve spolupráci s tamním Ministerstvem školství poputují kola do vybraných škol, kde poslouží přímo dětem, především pro cesty do školy a zpět. V rámci spolupráce s partnerskými školami jsou navíc zakládány školní opravny kol s proškolenými tamními mechaniky. Opravnám jsou organizací Kola pro Afriku dodávány i náhradní díly a nářadí. Kromě umožnění dětem navštěvovat školu tedy projekt vytváří nová pracovní místa a zapojuje místní obyvatele.
Společnost cílí podporu i na Českou republiku: podporuje dobrovolnické iniciativy a benefice, v centrálním skladu kol v Ostravě zaměstnává dlouhodobě nezaměstnané a vězně v rámci procesu resocializace, věnuje se osvětovým akcím pro veřejnost.