Zahraniční dobrovolníci ve Viticích
Skupina 10 zahraničních studentů přijela pod hlavičkou neziskové organizace INEX prvních čtrnáct dní v červenci 2019 pomoci obnovit „cesty vody“ v krajině kolem obce Vitice na Podlipansku.
Dobrovolníci z Itálie, Španělska, Ruska, Jižní Koreje nebo také z Mexika a Černé Hory přijeli pomoci do obce Vitice. Přilákala je nejen touha poznat Čechy, ale i potřeba ve svém volném čase pomoci v konkrétním veřejně prospěšném projektu. Katastr obce Vitice je na středočeské poměry velký s řadou pramenišť, lesíky, polními cestami. Dlouhodobě se potýká s problémem zásobování vodou, chybí zde vodovod a jeho vybudování při 5 místních částech je minimálně problematické.
Dobrovolníci během 14 dní odkryli prameniště studánky v Dobrém Poli, upravili okolí, svedli vodu ze studánky do koryta, které zásobuje horní rybník v Dobrém Poli. „Bylo důležité zprůchodnit a zviditelnit přítok k tomuto rybníku, neboť připravujeme jeho revitalizaci,“ řekl starosta obce Luděk Urbanec. Dobrovolníci následně zprůchodnili koryto Chotýšského potoka včetně přivaděče do Chotýšského rybníka. „Dobrovolníci udělali velký kus práce a ocenili volnost , kterou jsem jim v úpravě krajiny nechal. Vzhledem k tomu, že někteří dobrovolníci studují krajinotvorbu nebo i umělecké obory, podařilo se jim nejen šetrně obnovit stezku kolem potoka, ale i vytvořit zde řadu artefaktů, které návštěvníkům zpříjemní procházku,“ dodal Urbanec.
Návštěva dobrovolníků byla nejen o práci, ale i vzájemném poznání. Tomu velice pomohla kvalitní podpora ze strany českých dobrovolníků, které stejně jako „nábor“ v zahraničí má na starosti nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit. Vedoucí spolu s ředitelkou MAS Podlipansko naplánovali zajímavý volnočasový program v okolí. „Spolupráce s MAS Podlipansko nám umožnila navštívit akademického sochaře Zdeňka Hůlu přímo v jeho zahradě plné soch nebo třeba kostelecký pivovar, kde nás osobně provázel jeden z majitelů. Nezapomenutelná byla také návštěva kovárny v Kšelech,“ nadšeně popisuje Jiří Zeman, vedoucí dobrovolníků z INEXu. „Osobně oceňuji nejen velké množství práce, které dobrovolníci odvedli, ale i snahu obohatit místní komunitu. Závěrečný mezinárodní večer byl milé setkání místních obyvatel s dobrovolníky doplněný o českou i mezinárodní kuchyni,“ oceňuje Markéta Pošíková, ředitelka MAS Podlipansko, a dodává: „Vážím si odvahy Vitic jít do tohoto druhu spolupráce a zároveň se již těším, že vydařená akce bude inspirovat starosty celého Podlipanska při organizování workcampů v roce 2020“.