Loading…

Co právě proběhlo a co plánujeme?

aktuality z Podlipanska

Workcamp na faře

Naše Podlipanská obec Dobřichov hostí od 2. do 14. července dobrovolníky z několika evropských států, kteří pomohou vyčistit původní farní zahradu z 2. poloviny 18. století od náletů, suchých stromů a odpadků. Jedná se v tomto místě o první podobný projekt a jeho cílem je zpřístupnit rozsáhlé zahrady veřejnosti. Organizaci zajišťuje INEX - Sdružení dobrovolných aktivit a Místní akční skupina Podlipansko.

Dobrovolníci na místo přijedou například ze Španělska, Itálie a Nizozemska. Budou bydlet v místní faře, kterou postupně obnovuje a mění v komunitní centrum společně Římskokatolická farnost Pečky a Mateřské centrum Pramínek. První patro fary bylo zrekonstruováno s podporou MAS Podlipansko v roce 2018 a následně se sem přestěhovalo mateřské centrum, které zde začalo realizovat vzdělávací aktivity pro maminky i pro celé rodiny.

Kromě práce čeká zahraniční dobrovolníky i zajímavý volnočasový program, kdy se mohou seznámit jak s místními obyvateli a jejich aktivitami, tak s historií místa a zajímavými pamětihodnostmi v blízkém okolí. “Každý dobrovolník také může představit místním lidem svou zemi a kulinářské i jiné speciality z oblasti, ve které žije,” těší se jedna z vedoucích workcampu Šárka Čapková, která se projektu zúčastní také jako dobrovolník.

“Dlouhodobým cílem nejen tohoto, ale i workcampů, které plánujeme v příštích letech, je obnova zahrady, která se tak může stát místem setkávání a pořádání kulturních akcí zejména s environmentálním přesahem. Vedle původních dřevin máme v plánu tu vytvořit přírodní zahradu,” říká hlavní organizátorka projektu za MAS Podlipansko, Markéta Pošíková.

Celá tato akce se může uskutečnit díky finanční podpoře od firmy Parker-Hannifin s.r.o. ze Sadské, které tímto děkujeme a vážíme si jejího zájmu o dění v našem regionu.

MAS Podlipansko je nestátní nezisková organizace, která od roku 2005 hledá a nachází nejlepší řešení společných problémů, zlepšuje prostředí pro život na kolínsku a nymbursku. Sdružuje 60 členů z řad obcí, NNO a podnikatelů. To vše díky dotačním prostředkům evropským i národním, ale i z vlastní doplňkové činnosti. Za posledních 5 let zde realizovali téměř stovku projektů celkem za více než 100 mil. Kč.

Nezisková organizace INEX-SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí průměrně pět set českých dobrovolníků.

Kontaktní osoba:                                                                                               

INEX-SDA, z. s.                                                                                                                  
Jan Pošík
, vedoucí workcampu                                                  

Telefon: +420 605 952 467                      

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.                                                                                

Web: www.inexsda.cz

Partnerská organizace: MAS Podlipansko, o.p.s.

Vedoucí projektu: Markéta Pošíková

Telefon: +420 602 57 82 97

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Web: www.podlipansko.cz

 

 LOGO PODLIPANSKO

kancelář a korespondenční adresa:
MAS Podlipansko, o.p.s.
Chvalovická 1076
289 11 Pečky

Datová schránka ID: hiusthz

IČ: 27408507
č.účtu: 438868349/0800

červenec 2024
Ne Po Út St Čt So
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Log in

create an account