Loading…

Co právě proběhlo a co plánujeme?

aktuality z Podlipanska

Jak probíhaly Místní dny pro klima a energii 2023?

Během měsíce října jsme v projektu zapojeném území připravili sérii akcí, které opět napomohly šířit osvětu na poli energetických úspor a boje s klimatickou změnou.
 
peckyV ZŠ Plaňany, v ZŠ Pečky a ve foyer kina Sokol v Nymburce proběhly celkem 3 semináře energetických úspor pro občany. Na úvod byl představen projekt Pakt starostů Podlipanska pro klima a energii, jeho finalizovaná BEI a rozpracovaná návrhová část SECAP. Následovala část prezentace aktuálně vypsaných dotačních titulů za spolupráce zástupců Energetického a konzultačního informačního střediska (EKIS) Nymburk, manželů Andrejsových. Prezentace se vždy změnily v živou diskuzi, kdy jednotliví účastníci vnášeli do tématu své dotazy. Došlo nejen na zmiňované dotační tituly NZÚ light, NZÚ, Kotlíková dotace a Oprav dům po babičce, ale živě bylo diskutováno o komunitní energetice, legislativních možnostech i praktickému fungování a také technických aspektech jednotlivých obnovitelných zdrojů. Celý seminář byl doplněn zajímavou částí zlepšující energetickou gramotnost zúčastněných, kdy pan Votrubec vysvětlil celý proces obchodování s energiemi a hlavně spletitosti jejich fakturace, kdy nezřídka došlo k tzv. wow efektu.
 
 
 
ratenicePokračovala také spolupráce s Ekocentrem Koniklec, které do našich školek v Milčicích, Ratenicích a Pňově-Předhradí doneslo výukový program "Žilo bylo jedno město" a nově také "Voda nad zlato". V prvním programu se děti formou zapojení do pohádky naučily bojovat s povodněmi, přívalovými dešti, suchem a vysokými teplotami. Příběh pohádky si můžete přečíst v našem loňském článku. V programu "Voda nad zlato" děti zjistily, odkud se bere voda ve vodovodním kohoutku, jak a proč šetřit pitnou vodou a využívat dešťovou vodu v domácnosti.  Programem provázel vodovodní mužíček Kohoutek a dešťová panenka Dešťovka. Tyto loutkové postavičky společně s prožitkovými a pohybovými herními aktivitami pomohly dětem pochopit základní otázky spojené s koloběhem vody nejen v přírodě.  Děti si nejprve v roli uvadajících květin uvědomily vlastní potřebu vody a na modelu krajiny si vyzkoušely, jak koluje voda v přírodě. Ujasnily si, odkud se bere pitná voda v našich kohoutcích, a zkusily si, jaké to je podílet se na čištění vody. V návaznosti na úpravě znečištěné vody na pitnou zjistily, že i ony mohou šetřit pitnou vodou a na co všechno je možné používat místo ní vodu dešťovou. Na závěr programu si děti vytvořily plakátek s vlastním koloběhem vody, který jim zůstal ve školce.
 
 
 
cervene-peckyNa základních školách jsme spolu s Ekocentrem Huslík zrealizovali náš společný program "Jak je to s energií?". Po loňském odpilotování a evaluaci programu jsme jej letos zařadili do výuky na ZŠ Červené Pečky a ZŠ RAF Nymburk. Žáci se bádavou formou dozvěděli vše o obnovitelných zdrojích pomocí pracovních listů i interaktivních modelů a to jak v učebně tak venku při reálném zkoušení jejich fungování. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Těšíme se na poslední Místní dny pro klima a energii 2024, které budou probíhat po celý měsíc duben. Pro další informace sledujte náš web a FB. 
 

logolink-mzpasfzp

 
 
 
 

 

 LOGO PODLIPANSKO

kancelář a korespondenční adresa:
MAS Podlipansko, o.p.s.
Chvalovická 1076
289 11 Pečky

Datová schránka ID: hiusthz

IČ: 27408507
č.účtu: 438868349/0800

duben 2024
Ne Po Út St Čt So
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Log in

create an account