Z Peček přes Kouřim do Lipan a zpět

Cyklovýlet, který vás zavede k  zámku v Radimi, do historické Kouřimi a k návrší Lipany. Čeká vás cca 40 km putování především po slušných asfaltových silnicích 2. a 3. třídy, většinou s minimálním provozem. Část výletu je i možné jet po polních cestách.

 Putování začíná na vlakovém nádraží v Pečkách, kde po zhruba 40 km cesty i skončíme. V Pečkách si nenechte ujít zajímavý pomník Mistra Jana Husa od  sochaře Stanislava Suchardy a kostel sv. Václava, který má jako jediný na světě původní kubistický interiér. Pokračujte směrem do Radimi, je to cca 2 km po nové cyklostezce.

V Radimi přejeďte říčku, která svém toku třikrát mění jméno. Na začátku se jmenuje Vavřinecký potok a je známá zejména vodákům, kteří zde jednou za rok uzavírají vodáckou sezónu. V dalším úseku se potok jmenuje Kouřimka a nakonec Výrovka. Ta se vlévá pod Nymburkem do Labe. Hned za mostem stojí kruhový objezd. Na první odbočce se dejte vpravo a po několika desítkách metrů uvidíte po levé straně bránu do zámeckého parku. Uprostřed parku se nachází zámek, který vyrostl na místě bývalé tvrze. Zámek současný majitel rekonstruuje, k návštěvě doporučujeme zejména zámeckou kavárnu.

Trasa výletu pokračuje po pěšině podél říčky přes přírodní památku Lom U Radimi a přírodní rezervaci Stráň u Chroustova, dále pak na Chroustov a Vrbčany. Po silnici přejedete Miškovice a Klášterní Skalici, kde stojí za shlédnutí trosky kláštera a už se před vámi rozprostírá Kouřim.

Do centra Kouřimi vjedete Pražskou branou, jedinou zachovalou branou z kouřimského opevnění. Po kočičích hlavách přijedete na náměstí, kde uprostřed stojí stará kašna z roku 1850 s cennou barokní sochou Panny Marie Immaculáty z roku 1694. Zástavba po obvodu náměstí je vesměs středověkého původu.

Zcela mimořádnými stavbami jsou kostel a zvonice, které stojí v jihovýchodním rohu náměstí. Kostel Sv. Štěpána je ranně gotická stavba z 50.-70. let 13. století. Patří k vůbec nejhodnotnějším stavbám raně gotického období ve střední Evropě. Unikátní je především podzemní kaple Sv. Kateřiny s hvězdicovitou klenbou. Zvonice je pozdně gotická věž vysoká 34 m se zvony zavěšenými srdcem vzhůru.

Za prohlídku stojí i místní muzeum s řadou expozic.

Město má jedny z nejlépe zachovaných středověkých fortifikací. To vše a daleko podrobnější informace najdete na webových stránkách města, které jsou http://www.mesto-kourim.cz/.

Prakticky na hranici města je Muzeum lidových staveb, které shromažďuje lidové stavby z celých Čech. Muzeum pořádá v průběhu roku řadu národopisných slavností, středověké trhy a jiné akce. Doporučujeme sledovat Kalendář akcí.

Po prohlídce Kouřimi se trasa výletu pomalu obrací zpět na Pečky. Pokud nemáte kam spěchat, vydehte se menší oklikou přes návrší, které se pne na západ od Kouřimi. Jde o vrch Lipany s památnou mohylou, kde se roku 1434 setkala vojska husitů s vojsky panské jednoty. Porážkou husitů skončila slavná, ale také rozporuplná etapa naší historie.

Na Lipany mohou jet cyklisté za dobrého počasí přes Broučkov a Království (kde je slušné stoupání) na severní stranu kopce Na hrádku. Odtud se jede po kraji lesa severně až k Lipanské mohyle. V případě horšího počasí a cyklisté na silničních kolech pojedou raději přes Třebovle na Borek a ves Lipany. Ze vsi vede polní cesta příkře vzhůru k mohyle. Pokud vám zbývá dostatek času a sil, projeďte si zde celou naučnou stezku Lipanská mohyla.

Zpět na Pečky vede cesta přes Chrášťany, Chotouň a Chotutice. Táhlým klesáním sjeďte opět do Radimi, kde lze projet kolem oplocení zámeckého parku na kruhový objezd v obci. Tam se snadno napojíte na trasu, kterou jste předtím přijeli od Peček. Cestu na nádraží jistě hravě zvládnete.

 

 

 

 LOGO PODLIPANSKO

kancelář a korespondenční adresa:
MAS Podlipansko, o.p.s.
Chvalovická 1076
289 11 Pečky

Datová schránka ID: hiusthz

IČ: 27408507
č.účtu: 438868349/0800

červen 2024
Ne Po Út St Čt So
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Log in

create an account