10 míst, která musíte v Podlipansku navštívit

Připravili jsme pro vás seznam deseti míst, která byste určitě neměli při svých výletech za krásami Česka vynechat. Pokud jste v Podlipansku ještě nebyli, určitě si ho zamilujete, tento rozmanitý region na východ od Prahy totiž má co nabídnout.

Pokud hledáte spíše odpočinek a toulky po historii, navštivte jižní část v okolí historického města Kouřim. Krajina je zde členitější a pahorkatější a najdete zde hlavně klidné lesy, romantické vesnice a menší městečka. V severnější části se rozléhají široké lány polí ve zdánlivě nekonečné rovině Polabí. Na své si zde přijdou příznivci cykloturistiky nebo přírodního koupání. Pojďme se tedy podívat, jaké zajímavosti nám tento kraj nabízí:

Stezka Markomanů

Historii nemusíte studovat jen z knih. Živá archeologie je větší zábava. Přijeďte do Dobřichova, stezka Vám přiblíží život germánského kmene Markomanů, jejich zvyky a obyčeje. Více o Stezce Markomanů.

Pomník Antonína Švehly

Tahle památka vás zaručeně překvapí a váže k sobě zajímavou historii. Byl zhotoven ze železobetonu a žernovské žuly a náklady hradila Agrární strana. Krátce po obsazení republiky fašisty zmizela bronzová busta Antonína Švehly a její autor skončil v koncentračním táboře. Po roce 1945 byl památník přejmenován na krajský památník obětem fašismu a na žulovém obelisku byla původně jména obětí z Kolínska, Českobrodska a Kouřimska. Později byl obelisk přebroušen a nově opatřen nápisem: "Vám, kdož jste pro vlast trpěli a umírali z vděčnosti, národu na paměť a k výstraze. Obětem nacismu a padlým bojovníkům za svobodu 1938 – 1945." Okresní národní výbor v Kolíně se dlouhodobě snažil změnit památník na turistické orientační místo, nikdy však tento záměr nebyl zcela naplněn. V současnosti není pomník v nejlepším stavu, určitě by zasloužil opravu.
Pomník Antonína Švehly - Ždánice

Bauerova vila Libodřice

Navštivte jedinečný kubistický klenot v Podlipansku - kubistickou Bauerovu vilu v malebné středočeské obci Libodřice v kolínském okrese. Prohlídky jsou možné po předchozí domluvě. Více najdete na webu.

Kouřim

Znáte seriál "Bylo nás pět"? Pak pravděpodobně znáte i romantická zákoutí města Kouřim. Přijeďte se podívat do města, ve kterém Petr Bajza zažíval svá seriálová dobrodružství. K vidění je toho spousta a třešničkou na dortu je "Skanzen lidových staveb"

Pečky: Jubilejní chrám Mistra Jana Husa

Náš pátý tip vás zavede za památkou světového významu. Kostel Mistra Jana Husa v Pečkách je totiž jediným kostelem na světě, jehož interiér je vyveden v kubistickém stylu. Nečekejte žádnou zdobnost. Interiér je jednoduchý, ale o to více působivý.

Renesanční zámek Radim

V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy. Za minulého režimu zámek značně zchátral, ale nový majitel ho s láskou opravuje a na výsledku je to vidět! Zámek rozhodně stojí za návštěvu, nezapomeňte se stavit v zámecké kavárně a ochutnat vyhlášené zákusky.

Vodní tvrz Hradenín

Tvrz v Hradeníně je jednou z nejcennějších památek svého druhu na území České republiky. Představuje ukázku honosného venkovského sídla drobné šlechty a členů bohatých měšťanských rodů z období vrcholného a pozdního středověku. I přes svůj význam dlouho chátrala, naštěstí se blýská na lepší časy. Tvrz získala novou střechu, a tak je otevřena cesta k jejím dalším opravám a snad i otevření veřejnosti. Aktuální informace najdete na webu.

Klášterní Skalice: zaniklý klášter

Dnes již jen jeden pilíř zbořeného kláštera slouží jako memento husitských válek. Svého času ale patřil klášter po Zbraslavi a Vyšším Brodu k nejvýznamnějším stavbám cisterciáků v Čechách. A kdo nevěří, ať tam běží. Velikost sloupu a jeho obvod vás jistě překvapí.

Tvrz Tuchoraz

Náš osmý tip na výlet se nachází v Tuchorazi. Najdete zde unikátně zachovalou tvrz s vnitřními freskami a dobovým vybavením. Krása místa byla dlouho ohrožena developery, kteří chtěli místo obestavět satelitními domky. Naštěstí se našel místní zachránce, který tvrz i s přilehlým pozemkem koupil a zachránil tak genius loci tohoto krásného místa. Pozor, tvrz není veřejně přístupná, ale majitel vás po předchozí domluvě rád provede. Při návštěvě nezapomeňte navštívit Sady Tuchoraz a občestvit se výbornými jablky a čerstvým moštem.


Vavřinecký potok

Vavřinecký potok je znám především vodákům. Jednou ročně se zde koná organizované splouvání a o vodáky ani diváky rozhodně není nouze. Však je to také jedna z největších akcí tohoto typu konaná u nás. O tom svědčí i zahraniční účast z Polska, Rakouska, Slovenska či Německa. Více informací najdete na webu pořadatele. Vavřinecký potok protéká malebnou lesnatou krajinou a za výlet stojí rozhodně úsek z Radimi, proti proudu do Chotutic, případně až do Plaňan. Turisticky nejnavštěvovanšjím místem je v okolí Hryzel. Můžete se vydat od "Mlýnu Davídkov" opět proti proudu, ale nebojte, davy výletníků ani zde nepotkáte.

Královské město Nymburk

Město Nymburk, které také leží v Podlipansku, jsme si nechali na konec, přecijen k vidění je toho zde mnoho. Určitě při své návštěvě nevynechte hradby - jsou krásně opravené a díky poloze u břehu Labe jde o odpočinkovou zónu místních i turistů. Od hradeb můžete pokračovat po cyklostezce na obě strany, buď do Poděbrad nebo až do Hamburku. Za prohlídku stojí také Postřižinský pivovar Nymburk spojený s osobou spisovatele Bohumila Hrabala. Další místa hodná navštívení už jistě najdete sami. Občerstvit se můžete v některé z mnoha místních restaurací, doporučujeme např. ty "Na Valech". A dobrá rada na závěr: i když je slovní spojení "v Nymburku" gramaticky správně, místní to neradi slyší. Sami říkají zásadne "v Nymburce". I tato forma je gramaticky správně.

 

 LOGO PODLIPANSKO

kancelář a korespondenční adresa:
MAS Podlipansko, o.p.s.
Chvalovická 1076
289 11 Pečky

Datová schránka ID: hiusthz

IČ: 27408507
č.účtu: 438868349/0800

červen 2024
Ne Po Út St Čt So
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Log in

create an account