Loading…

Co právě proběhlo a co plánujeme?

aktuality z Podlipanska

Za inspirací na sadařské konferenci

Ve dnech 9. – 10. 6. 2017 se část našeho podlipanského týmu zúčastnila konference Ovocný sad jako biotop a komunitní prostor, kterou v areálu ČZU zorganizovali nezisková organizace Na ovoce, Fórum ochrany přírody a Magistrát hl. m. Prahy. Konference byla koncipována pro prosadařské a ekologicky orientované neziskové organizace, pro zástupce územních samospráv i širší veřejnost.


Sady od A do Z

První den konference se nesl v přednáškovém duchu. V dopoledních hodinách jsme se spolu s několika desítkami dalších zájemců o sadařskou tematiku sešli v příjemně klimatizovaném sále ČZU, kde nás čekaly dva bloky prezentací. Ten první, dopolední, se skládal ze čtyř odborných přednášek.
Jako první se představil pomolog (botanik, zabývající se především popisem a podrobnějším studiem odrůd ovoce) Ing. Stanislav Boček, Ph.D., který uvedl publikum do historie ovocných výsadeb. Nastínil nám vývoj i současné trendy extenzivního sadařství, což představuje protipól sadařství produkčního, intenzivního.

Až do 12. století byla výsadba ovocných stromů výsadou klášterů.

Následně si vzal slovo Ing. Jiří Rom z Odboru ochrany prostředí pražského magistrátu. Ve své prezentaci představil pražské sady a zdůraznil jejich důležitost, jelikož se jedná o velice pestré ekosystémy, obývané krom mnoha druhů rostlin a hub i nezbytným hmyzem, ptáky a drobnými savci.
Od Ing. Martina Lípy z Českého svazu ochránců přírody jsme se ve zkratce dozvěděli vše potřebné, co je třeba k založení sadu. Od výběru lokality přes vhodné stromy až po nezbytnou péči a financování projektu. V rámci prezentace představil webové stránky projektu Staré odrůdy ovocných stromů, kde se nachází neustále doplňovaný archiv nejrůznějších lokálních odrůd ovoce.
Dopolední blok zakončil Ing. Ľubo Vašš, člen občanského sdružení Pangaea. Na příkladu realizovaného projektu obnovy sadu v Bošáckej dolině na západních hranicích Slovenska představil možnosti komunitních aktivit směřovaných právě k obnově a údržbě sadů.

Z hlediska biodiverzity jsou nejvhodnějším ovocným stromem třešně.

Odpolední blok byl méně faktografický. Spočíval v prezentacích konkrétních realizovaných projektů a poskytl nám množství praktických i překvapivých informací a tipů. Představila se nám iniciativa Na ovoce, projekt vzniklý na popud několika známých, kteří, inspirováni Německem a Slovenskem, vybudovali v Čechách webovou základnu pro všechny, kdo chtějí zodpovědně využívat přírodní bohatství v podobě volně rostoucích ovocných stromů, keřů či bylinek. V současné době je bezplatně dostupná i aplikace do chytrých telefonů, mapující nejen ovocné stromy po celé ČR. Mapa je zajímavá tím, že informace o poloze jednotlivých stromů, keřů a bylinek do ní přidávají sami uživatelé.
Následovala prezentace Ekocentra Podhoubí, které se v Praze věnuje komunitnímu udržování třešňového sadu, dále program MASek Milion stromů pro krajinu a na závěr dostal slovo Biostatek, rodinná farma s extenzivním ovocným sadem, produkující ovčí sýry a mošt.


Extenzivní sadařství na vlastní oči

Na sobotu si pro nás pomolog Ing. Stanislav Boček, Ph.D. a sadař a pastevec Tomáš Zděblo připravili komentovanou prohlídku příměstských sadů. Sešli jsme se v brzkých dopoledních hodinách v Praze-Sedlci, odkud jsme vyrazili na, ač pouze pětikilometrovou, téměř pět hodin trvající procházku do Únětic.

Na území Prahy je přes 30 ovocných sadů a alejí, z nichž je většina volně přístupná.

Prošli jsme tři ovocné sady a několik alejí různého stáří, typu i stylu, ve kterém byly obnoveny. Měli jsme možnost vidět příklady dobré i vyloženě špatné praxe, sady sloužící jako pastviny ovcí, či různé druhy možných způsobů seče v příměstské krajině. Byla spousta prostoru pro sdílení vlastních zkušeností, síťování, inspiraci i navázání další spolupráce.
Konference nás nadchla. Nejen, že jsme se setkali s kapacitami v oboru sadařství, které nám předaly spoustu užitečných informací, ale navíc si odnášíme tipy a nápady na projekty, které můžeme realizovat na Podlipansku. Už se těšíme na podzimní výsadbu v našich obcích!

 

 LOGO PODLIPANSKO

kancelář a korespondenční adresa:
MAS Podlipansko, o.p.s.
Chvalovická 1076
289 11 Pečky

Datová schránka ID: hiusthz

IČ: 27408507
č.účtu: 438868349/0800

březen 2024
Ne Po Út St Čt So
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Log in

create an account