I ty nejmenší učíme, jak bojovat s klimatickou změnou
Ve středu 9. listopadu 2022 jsme se spolu s lektorkou Šárkou Koubovou z Ekocentra Koniklec vydaly v rámci Místních dní pro klima a energii 2022 při projektu Pakt starostů Podlipanska pro klima a energii dělat osvětu také u našich nejmenších. Navštívili jsme mateřskou školku v Tatcích, kde děti ve dvou skupinkách shlédly program Žilo bylo jedno město. Děti formou zapojení do příběhu pohádky získaly znalosti a dovednosti o tom, jaká adaptační opatření lze ve městě, kde žijí, aplikovat a jak se mají ony samy chovat v případě negativních projevů klimatické změny (povodně, přívalový déšť, sucho, vysoké teploty).
"Žilo, bylo jedno město a v něm zámek potažený černým suknem. Město ale netrápil drak, který unesl princeznu. Tomuto městu se vždy dobře dařilo, ale poslední roky ho velice sužují různé výkyvy počasí: jednou je to veliké sucho, že i zámecká studna vyschne, pak se zase přižene povodeň, která způsobí obrovské škody, jindy je město zase vystaveno velkému horku. Už dlouho se lidé v tom městě necítí dobře, pan král už si neví rady, a tak vyhlásí, že kdo dokáže městu pomoci, dostane princeznu za ženu a půl království k tomu. Jednoho dne přijede do města Chytrý princ a se svou družinou šikovných dětí začnou městu radit, co vše je třeba změnit, aby se jim zase lépe žilo…"
Veronika Čeparová



17:00 Vernisáž k výstavě o klimatu a možnostech transformace energetiky za účasti zástupce EUROSOLAR – autora výstavy.



Od 13 do 18 hod.
Akreditovaný seminář spolupořádaný se Střediskem ekologické výchovy SEVER, Horní Maršov, o.p.s. a Národní sítí Místních akčních skupin ČR, z.s. Seminář je vhodný pro učitele žáků 2. stupně ZŠ a SŠ a další vzdělavatele (ze zařízení pro volný čas, NNO, veřejné knihovny, lokální muzea a zaměstnance místních akčních skupin).
Tato prezentace se uskuteční po Valné hromadě a Plénu MAS Podlipansko v Tatcích. Otevřeno veřejnosti.


